معرفی وبلاگ
نویسنده: پاکروان فر
صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 61432
تعداد نوشته ها : 129
تعداد نظرات : 8
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

حکایت احمدی نژاد و جوان عاشق امام زمان(ع)

در ملاقات مردم با رئیس جمهور در جنوب تهران حکایتی شنیدنی بین احمدی‌نژاد و یک جوان بسیجی صورت گرفت.

به گزارش فارس، محمود احمدی نژاد روز سه‌شنبه با حضور در ورزشگاه مادران واقع در انتهای خیابان 17 شهریور به صورت حضوری با تعدادی از ساکنان این منطقه ملاقات کرد.

تعداد زیادی از مردم برای ملاقات با رئیس جمهور و طرح مشکلات خود نوبت گرفته بودند. در اواخر این دیدار یک جوان حدود 20 ساله برای ملاقات با رئیس جمهور اصرار فراوانی کرد و سرانجام برای طرح مشکل خود به اتاق احمدی‌نژاد وارد شد و به محض وارد شدن شروع به گریه کرد.

بعد از لحظاتی احمدی‌نژاد از وی پرسید چرا گریه می‌کنی و مشکل تو چیه؟

این جوان در حالی که گریه می‌کرد به رئیس جمهور گفت: من مشکلی ندارم. هدفم از این دیدار این بود که بتوانم از نزدیک یکی از خادمان امام عصر(عج) را ببینم و حالا که موفق به این کار شدم دیگر مشکلی ندارم.

در این هنگام که رئیس جمهور و همراهان و مردم ملاقات‌کننده بشدت تحت تاثیر خلوص و صفای این نوجوان شده بود مرتب از وی سئوال می‌کردند که اگر مشکل خاصی داری مطرح کن تا چاره‌جویی شود اما این جوان حرف قبلی خود را تکرار کرد و گفت: مشکلی ندارم.

احمدی‌نژاد به این جوان گفت: تو که می‌خواستی یکی از خادمان و علاقمندان به امام زمان را ببینی می‌رفتی جلوی آینه و خودت را می‌دیدی.

این جوان لحظاتی بعد با احمدی‌نژاد روبوسی و خداحافظی کرد و رفت.

دسته ها :

افزایش حقوق کارمندان دولت از 28 اردیبهشت

معاون توسعه مدیریت سرمایه انسانی ریاست جمهوری آئین نامه های اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری را ابلاغ کرد که بر اساس آن حقوق فروردین و اردیبهشت ماه کارمندان براساس این قانون حداکثر تا 28 اردیبهشت ماه جاری پرداخت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، ابراهیم عزیزی معاون توسعه مدیریت سرمایه انسانی ریاست جمهوری در بخشنامه ای به کلیه دستگاههای اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری اعلام کرد: مصوبات شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در خصوص جداول امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و نحوه تطبیق کارمندان با جداول مذکور و همچنین دستورالعمل بند (9) ماده (68) قانون و کمکهای رفاهی مستقیم و غیر مستقیم که در جلسه مورخ 9/2/1388 بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به استناد اختیار حاصل از جزء "ب " بند (11) ماده واحده قانون بودجه سال 1388 کل کشور و ماده (67) قانون مدیریت خدمات کشوری تصویب و به تایید رئیس جمهور رسیده است، برای اجرا ابلاغ می‌شود.

کلیه دستگاههای اجرایی مشمول مکلفند اقدامات لازم را برای تطبیق کارمندان خود با قانون مزبور و اجرای دستورالعملهای پیوست و صدور احکام کارگزینی آنان از تاریخ اجرایی شدن فصل دهم 1/1/1388 ) معمول و لیست حقوق و مزایا و سایر اطلاعات لازم را حداکثر تا تاریخ 25/2/1388 به خزانه داری کل کشور ارسال نمایند تا حقوق فروردین و اردیبهشت ماه کارمندان حداکثر تا تاریخ 28/2/1388 بر این اساس پرداخت شود.

شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در جلسه مورخ 9/2/1388 بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به استناد جزء "ب " بند (11) ماده واحده قانون بودجه سال 1388 کل کشور، جداول امتیاز حق شغل، فوق العاده مدیریت، حق شاغل و فوق العاده های موضوع بندهای 1، 2 ، 3 ، 4، 7 و 9 ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری و دستورالعمل نحوه تطبیق کارمندان با جداول فوق را به شرح زیر تصویب کرد:

فصل یکم: جداول امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری
1- جدول حق شغل: امتیاز حق شغل مشاغل دستگاههای اجرایی، بر اساس اهمیت و پیچیدگی وظایف و مسئولیتها، سطح تخصص و مهارتهای مورد نیاز، بر اساس جدول شماره یک برای اجرا از 1/1/1388 به شرح ذیل تعیین می شود:

تبصره: امتیاز حق شغل مشاغل آموزشی تمام وقت وزارت آموزش و پرورش و مشاغل بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با توجه به طبقه و رتبه شغلی مربوط با ضریب (1.1) محاسبه می شود.
2- امتیاز فوق العاده مدیریت هر یک از عناوین مدیریت و سرپرستی ( مدیران حرفه ای) متناسب با پیچیدگی وظایف و مسئولیتها، حیطه سرپرستی و نظارت و حساسیتهای شغلی و سایر عوامل مربوط بر اساس جدول شماره دو تعیین می شود.

تبصره 1- دستگاههای اجرایی موظفند عناوین مشاغل مدیریتی و سرپرستی خود را با توجه به عوامل مندرج در بند (2) دستور العمل به گونه ای مشخص نمایند که حداقل 50 درصد از مشاغل مذکور درسطح یک و حداکثر 20 درصد آنان در سطح سه تخصیص یابند.

3- امتیاز حق شاغل کارمندان بر اساس عوامل تحصیلات، سنوات خدمت و تجربه، دوره های آموزشی و مهارتها و تواناییهای فردی بر اساس جدول شماره سه تعیین می شود.

4- ایثارگران شاغل در دستگاههای اجرایی که از تسهیلات ایثارگری موجود در قوانین و مقررات موضوعه بهره مند نشده اند و همچنین ایثارگرانی که از تاریخ 1/1/1388 به استخدام دستگاههای اجرایی در می آیند حسب مورد ایثارگری به تصریح بند (2) ماده (68) قانون، از امتیازات جدول شماره 4 بهره مند می شوند.

تبصره: در صورتی که کارمند از اجتماع حالات ایثارگری برخوردار باشد، بالاترین امتیاز مربوط به یکی از آنها مبنای تعیین امتیاز قرار گرفته و 25 درصد از امتیاز حالات دیگر ایثارگری، به امتیاز ایثارگری وی اضافه خواهد شد، مشروط بر آنکه امتیاز ایثارگری آنان از سقف 1500 امتیاز تجاوز ننماید. امتیاز کارمندان ایثارگری که از تاریخ 1/1/1388 در دستگاههای اجرایی اشتغال می یابند و یا از تسهیلات ایثارگری موجود در قوانین و مقررات موضوعه بهره مند نشده اند، بر اساس ساز و کار مذکور محاسبه می شود، در هر صورت میزان دریافتی ایثارگران که بابت ایثارگری در مقررات گذشته دریافت داشته اند، نباید کاهش یابد.

5- به استناد بند ( 2) ماده (68 ) قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز دارندگان نشانهای دولتی به شرح زیر تعیین می شود:
الف - دارندگان نشان عالی 800 امتیاز
ب- دارندگان نشان تخصصی و عمومی درجه 1 650 امتیاز
ج- دارندگان نشان تخصصی و عمومی درجه 2 500 امتیاز
د-دارندگان نشان تخصصی و عمومی درجه 3 400 امتیاز
تبصره: در صورتی که کارمند دارای بیش از یک نشان دولتی باشد جمع امتیاز نشانهای دولتی با رعایت حداکثر سقف امتیاز ( 800 امتیاز) بلامانع است.

6- تا تصویب و ابلاغ دستورالعملهای مربوط به نحوه تعیین و تخصیص امتیاز، درصد یا مبالغ مربوط به فوق العاده اشتغال خارج از کشور، سختی کار و کار در محیط های غیر متعارف، مناطق کمتر توسعه یافته، بدی آب و هوا، نوبت کاری، مبلغ تضمین، کسر صندوق، فوق العاده محل خدمت ( جابجایی محل خدمت)، مبالغ مقطوع تعیین شده مندرج در آخرین حکم کارگزینی سال 1387 کارمندان و هزینه سفر در این سال، مبنای پرداخت برای سال 1388 می باشد.

7- مبالغ مربوط به فوق العاده های محرومیت از تسهیلات زندگی مناطق مرزی و فوق العاده جذب مناطق محروم و دور افتاده تحت عنوان فوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته، قابل پرداخت می باشد.
پس از تصویب و ابلاغ فهرست مناطق کمتر توسعه یافته از سوی هیئت وزیران پرداخت مبلغ مذکور بر اساس فهرست مصوب و ضوابطی خواهد بود که از سوی شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی اعلام می شود.

8- کمک هزینه های فوت و ازدواج بر اساس مقررات موجود و بر مبنای حکم کارگزینی کارمند در پایان سال 1387 پرداخت می شود.

9- کارمندانی که در سال 1388 حائز شرایط استفاده از موارد مندرج در بندهای 6 ، 7 و 8 شوند، همانند کارمندان مشابه در سال 1387 با آنان رفتار خواهد شد.

10- تا ابلاغ دستورالعمل های مربوط به تعیین فوق العاده ماموریت و سایر هزینه های روزانه مامورین اعزامی دستگاههای اجرایی مشمول این قانون به خارج از کشور، مفاد تصویب نامه شماره 27395/ت 14587 ه مو ت 24/5/1375 هیئت وزیران و اصلاحات بعدی آن برای اجرا ملاک عمل می باشد.

11- تا ابلاغ دستورالعمل های مربوط به تعیین فوق العاده ماموریت روزانه کارمندان، میزان فوق العاده مذکور به ازای هر روز ماموریت معادل یک سی ام حقوق و فوق العاده های مشمول کسور بازنشستگی قابل پرداخت می باشد. سایر موارد مطابق آیین نامه فوق العاده روزانه موضوع بند (ث) ماده (39 ) قانون استخدام کشوری مصوب 24/6/1352 و اصلاحات بعدی آن خواهد بود.

12- کمک هزینه عائله مندی و اولاد به ترتیب 810 و 210 امتیاز به ازای هر اولاد، حداکثر تا سه اولاد قابل محاسبه می شود.

دسته ها :

کروبی با احمدی‌نژاد مناظره می‌کند
عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران افزود: «البته قطعا مردم باید توجه داشته باشند که هر کس که بهتر حرف می‌زند الزاما برای اداره کشور بهترین نیست. مردم باید صحبت‌ها را به صورت عمیقی بسنجند، تحلیل و سپس انتخاب کنند».
بعد از اعلام آمادگی محمود احمدی نژاد برای مناظره با کاندیدا ها ریاست جمهوری، رئیس کمیته برنامه ریزی ستاد کروبی نیز از احتمال استقبال کروبی از برگزاری مناظره انتخاباتی خبر داد.

محمد علی نجفی درباره آمادگی کروبی برای مناظره به ایسنا گفت: «من مسوول تبلیغات ستاد ایشان نیستم اما فکر می‌کنم ایشان استقبال می کنند؛ چون نشان داده‌اند در عمل به هر سوالی پاسخ و به هر حمله‌ای جواب می‌دهند و آمادگی مناظره دارند».

وی برگزاری مناظره بین کاندیداها و نمایندگان‌شان را موجب ایجاد هیجان انتخاباتی و در عین حال بالابردن آگاهی‌های مردم دانست.

عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران افزود: «البته قطعا مردم باید توجه داشته باشند که هر کس که بهتر حرف می‌زند الزاما برای اداره کشور بهترین نیست. مردم باید صحبت‌ها را به صورت عمیقی بسنجند، تحلیل و سپس انتخاب کنند».

نجفی ادامه داد: «همواره در کشور ما بین کاندیداهای اصلی انتخابات مناظره کم برگزار می‌شود و مناظره بین اعضای ستادها بوده است. من شخصا از مناظره خود کاندیداها دفاع می‌کنم تا در صدا و سیما حضور پیدا کنند و در یک فضای آرام و منطقی حرف های اصلی و انتقاداتشان را مطرح کنند».

دسته ها :

گزارشی از فرزند فروشی در عراق

آمریکا و متحدانش شش سال است که با اشغال عراق کودکان بسیاری را بی سرپرست کرده و روزهای سختی را برای آنها رقم زده‌اند به گونه‌ای‌که برخی‌ها برای فرار از فقر فرزندان خود را می‌فروشند.

به ‌گزارش فارس ، با گذشت شش سال از جنگ آمریکا و متحدانش علیه‌ رژیم صدام و حضور تمام عیار در این کشور، با شعار زندگی بهتر برای مردم عراق متاسفانه میلیون‌ها عراقی روزهای سختی را سپری می‌کنند.
به‌ گفته‌ کارشناسان قربانیان اصلی جنگ شش ساله‌ عراق "کودکان " عراقی هستند که‌ بر اثر جنگ‌های طایفه‌ای پدر و یا مادر خود را از دست داده‌اند.

"سودابه‌ الرغبی " کارشناس اجتماعی عراق درباره‌ وضعیت کودکان عراقی به‌ خبرنگار فارس گفت: هم اکنون کودکان عراقی در بدترین شرایط ممکن زندگی قرار دارند و از ساده‌‌ترین حقوق کودکانه‌ خود نیز محرومند.

این کارشناس اجتماعی به‌ پدیده‌ جدید "فرزند فروشی " در شهرهای عراق اشاره‌ کرد و افزود: فقر و بدبختی در عراق موجب انتشار پدیده‌ "فرزند فروشی " در عراق شده‌ و بسیاری از خانواده‌های کم درآمد و فقیر فرزندان خود را به‌ باندهای قاچاق انسان خواهند فروخت.

"الرغبی " هویت خریداران کودکان عراقی را نامعلوم عنوان کرد و گفت: هویت آنها تاکنون نامعلوم است اما آنچه‌ که‌ مشخص است این کودکان در داخل مرزهای عراق باقی نخواهند ماند.

پلیس عراق نیز با اعلام اینکه‌ هر ماه‌ حداقل 15 کودک عراقی توسط باندهای قاچاق انسان در عراق خرید و فروش می شوند، هشدار داد و از دولت "نوری الماکی " خواست گام‌های جدی برای ریشه‌ کش کردن این معضل جدید بردارد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند این کودکان پس از خروج از مرزهای عراق مورد سوء استفاده‌ جنسی قرار می‌گیرند و زندگی آنها به‌ تباهی کشیده می شود.

خانم "سالمه‌ محمود " کارشناس عراقی که‌ اخیراً درباره‌ این موضوع تحقیق ویژه‌ای انجام داده به‌ خبرنگار فارس گفت: بیشتر کسانی که‌ توسط باندهای قاچاق خریداری می‌شوند، دختران زیر 18 سال بوده که‌ به‌ احتمال زیاد به‌ کشورهای حاشیه‌ خلیج (خلیج فارس) منتقل خواهند شد و مورد سوء استفاده‌ جنسی قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارشی که‌ مجله‌ "تایم " آمریکایی نیز در یکی از شماره‌های خود منتشر کرد، بسیاری از دختران عراقی که‌ به‌ دست خانواده‌های خود به‌ باندهای قاچاق فروخته‌ می‌شوند، باکره‌ بوده‌ و سن آنها زیر 16 سال است.

"علی الدباغ " سخنگوی دولت عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد، وجود پدیده قاچاق کودکان عراقی را به‌ خارج از مرزهای این کشور انکار نکرد اما از تلاش دولت عراق برای دستگیری باندهای قاچاق خبر داد و گفت: پلیس عراق با همکاری نیروهای پلیس بین‌الملل(اینترپل) باندهای قاچاق کودکان عراقی را شناسایی و دستگیر خواهد کرد.

قاچاق کودکان و زنان عراقی به‌ خارج از کشور به تازگی پس از انتشار گزارشات مکرر در رسانه‌های عراق، به‌ یک بحران اجتماعی تبدیل شده‌ و کارشناسان بر این باورند ادامه‌ روند این معضل آینده‌ عراق را به‌ خطر خواهد انداخت.
سهولت قاچاق کودکان از عراق و بهای اندکی که ربایندگان کودکان در این کشور طلب می‌کنند، موجب افزایش این پدیده‌ در شهرهای فقیر عراق شده‌ و این کشور را به کانون قاچاق انسان در منطقه‌ تبدیل کرده است.

دسته ها :

هشدار دادسرای تهران به کاربران اینترنت

دفتر اینترنت دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به برخی کلاهبرداری‌های اینترنتی و تلفنی به کاربران اینترنت هشدار داد.

به گزارش شبکه ایران، در اطلاعیه دادسرای تهران آمده است؛ مدتی است افرادی با هویت جعلی از طرف بانک‌ها و موسسات معتبر خارجی به تعدادی از کاربران شبکه اینترنت نامه‌های الکترونیکی مبنی بر برنده شدن در مسابقه و قرعه‌کشی یا استخدام در شرکت‌ها و موسسات خارجی ارسال می‌کنند و در صورتی که کاربر اغفال شود و مشخصات یا مدارکی را ارسال کند در مراحل بعدی به بهانه بررسی مدارک، صدور ویزا، اقامت و همچنین گذراندن مراحل اداری و استعلامات حقوقی و اخذ تاییدیه مراجع بین‌المللی، وجوهی را از کاربر طلب می‌کنند.

اگر کاربر مبالغ هر مرحله را به بانک خارجی اعلام شده پرداخت کند در مراحل بعدی نیز هزینه بالاتری را از وی مطالبه می‌کنند.

این فرآیند تا جایی پیش می‌رود که مبالغ زیادی از کاربر قربانی اخاذی می‌شود. پس از پیگیری مالباخته به منظور روشن شدن وضعیت خود، کلاهبرداران با بهانه‌های مختلف طفره می‌روند یا ارتباط ‌ای‌.میلی خود را قطع می‌کنند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است؛ به همه کاربران اینترنت هشدار داده می‌شود اگر نامه‌های الکترونیکی را تحت عنوان برنده شدن جایزه، استخدام و... دریافت کردند که در متن آن نامه‌ها به نحوی از آنها هزینه‌هایی درخواست شده بود، حتماً هویت فرستنده را از طریق نمایندگی‌های معتبر خارجی بررسی کنند و در دام کلاهبرداران اینترنتی گرفتار نشوند. این کلاهبرداران معمولاً حس طمع کاربران قربانی را تحریک می‌کنند و پس از تطمیع آنان اهداف شوم خود را به مرحله اجرا می‌گذارند.

دادسرای تهران همچنین هشدار داده است؛ بخش دیگری از کلاهبرداری‌ها از طریق تلفن به منازل و شرکت‌ها یا تلفن‌های همراه صورت می‌گیرد، به گونه‌ایی که پس از تماس با شماره‌یی که به صورت تصادفی انتخاب شده است، اعلام می‌کنند شما در قرعه کشی خاصی برنده شده‌اید و یک دستگاه ساعت یا ماشین حساب به شما تعلق گرفته است.

در اینجا نیز با تطمیع افراد آدرس آنها را دریافت می‌کنند و پس از مراجعه به محل آدرس دریافتی هدیه‌ای با ارزش بسیار کم را تحویل می‌دهند و در کنار آن نیز ظاهراً یک کارت اینترنتی با مدت کارکرد زیاد و با قیمتی ارزان‌تر از کارت‌های موجود در بازار را به قربانی می‌فروشند، که مسلماً در اکثر این موارد کارت اینترنتی فاقد اعتبار است.

در مورد تلفن همراه نیز پیام کوتاهی از یک شماره نامشخص ارسال و اعلام می‌شود شما برنده شارژ رایگان شده‌اید و با ارسال کد مندرج در پیام کوتاه به شما هزینه مکالمه رایگان هدیه داده می‌شود اما در اصل کد مذکور باعث کم شدن مقدار هزینه مکالمه موجود در حساب قربانی می‌شود و آن مقدار هزینه را به فرستنده پیام کوتاه انتقال می‌دهد.

در این خصوص هشدار داده می‌شود اگر کسی با شماره تلفن شهروندی تماس گرفت ممکن است قصد اخاذی یا کلاهبرداری داشته باشد یا حداقل مشخصات هویتی و سکونت مخاطب را به دست آورد که ممکن است مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کند. بنابراین شهروندان برای پیشگیری از بروز مشکلات مالی و امنیتی لازم است قبل از هر پاسخی به مخاطبان تلفنی یا اینترنتی ابتدا از هویت واقعی آنان اطمینان حاصل و پس از آن پاسخ دهند و موارد درخواستی آنان را ارائه کنند.

دسته ها :

اولین قربانی تصادف در ایران !

غلامحسین درویش معروف به درویش خان یکی از نامداراترین موسیقیدانان ایران ، اولین
قربانی تصادف رانندگی در ایران است ، که شرح آن رسماً ثبت شده است. ماجرا از این قرار است که : آخر شب دوم اسفند ماه سال 1305 هجری شمسی جهت عزیمت استاد از محفل موسیقی به منزل درشکه ای دو اسبه کرایه می کنند و استاد سوار بر درشکه به طرف منزل حرکت می نماید ، در آن زمان اتومبیل به تازگی وارد خیابانهای شهر شده بود و تعداد آنها به سختی به 50 دستگاه می رسید و همچنین اخذ گواهی نامه رانندگی هنوز وجود نداشت و رانندگان عموما" ناشی بودند و قوانین راهنمایی و رانندگی نیز نه وجود داشت و نه اعمال می شد ،زمانیکه درشکه حامل درویش خان از خیابان امیریه به سمت شمال می پیچد ، اتومبیل فوردی از جهت مخالف با درشکه و اسبهای آن تصادف می کند ، اسبهای درشکه درجا تلف می شوند و استاد از درشکه به بیرون پرتاب شده و از ناحیه سر به زمین برخورد می کنند ، بلافاصله مردم رسیده و مجروح را به بیمارستان نظمیه تهران که بهترین بیمارستان آن زمان تهران بود می رسانند ، اما متاسفانه ضربه سنگین بوده و استاد گرانقدر موسیقی ایران بعد از 5 روز ، به دلیل ضربه مغزی فوت نموده و جامعه موسیقی را سیاه پوش و داغدار فقدان خود می نماید . درویش خان در زمان مرگ 54 ساله بود ، پیکر استاد را در گورستان ظهیر الدوله جنب مزار مراد خود ظهیرالدوله داماد درویش مسلک ناصرالدین شاه دفن نمودند !

دسته ها :

بهترین دوران نامزدی
بهترین راه برای دیده شدن چیست؟

چگونه می توان یک شبه مشهور شد؟

آیا می خواهید از گمنامی خارج شوید؟

نظرتان در باره فلاش دوربینهای عکاسی چیست؟

مزه این که دهها خبرنگار یک دفعه به سمت شما بیایند و از شما مصاحبه بخواهند چیست؟

درباره دیده شدن در تلویزیون ،تازه بالاتر از آن در شبکه های بین المللی چی فکر می کنید؟

آیا راهی برای تحقق تمام این خیالات و رویاها وجود دارد؟

پاسخ بله است.البته متاسفانه بله


راه آن نامزدی در انتخابات است!با چند عکس وکپی شناسنامه


--------------------------------------------------------------------------------

مقدمه:
این روزها روزهای جالبی در حوزه انتخابات کشور است.روزهای ثبت نام از نامزدهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشور مبدل به یکی از دستمایه ها طنز سیاسی در ایران شده است.هر لحظه ممکن است یکی از هم وطنان مجهول الهویه وارد سالن شود و مطالبه فرمهای ثبت نام نماید. اگرچه  این مساله به خودی خود منفی نیست اما در  دوره های اخیر موجبات ایجاد حاشیه های زیادی در روند ثبت نام شده است.


دلیل این حاشیه ها هم آن است که در روزهای ثبت نام خبرنگاران زیادی در ستاد انتخابات کشور برای ثبت وقایع و مصاحبه با نامزدهای اصلی انتخابات حضور دارند.اما بنا به یک رویه معمول اکثرا نامزدهای مطرح در روزهای آخر برای ثبت نام می آیند و خبرنگاران حاضر در واقع بی سوژه اند.اما یک خلاء  قانونی آنان را به شدت سرگرم وپرکار کرده است.هر روز شهروندانی با تیپها،سنین و ویژگیهای گوناگون برای ثبت نام حاضر می شوند که این ویژگیها دقیقا مغایر شوون انتخابات ریاست جمهوری است.

نمونه های ذیل مبین این امر است:

احوالات برخی نامزدها:
 یکی از نامزدهای امروز در حالی وارد ستاد انتخابات شد که لباسی سفید رنگ بر تن داشت. بر روی این لباس؛ پرچم ایران، شعارهایی با مضمون «نوکر ملت هستم »، «نامزد انتخابات ریاست جمهوری» و نام فامیلی وی نقش بسته بود!!

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری که شغل خود را تدریس خصوصی زبان فارسی اعلام کرد، اظهار داشت: من به امر رهبری، خدا و علی (ع) کاندیدا شدم تا کشور را از دست غرب نجات دهم و هیچکس را رقیب خود نمی‌دانم و اگر انتخاب شوم 24 ساعته برای مردم کار خواهم کرد.

یک نامزد:مردم باید بدانند که جنگ ایران و عراق را من مدیریت کردم و طراح سدهای ایران هستم و راه مکه را پس از دو سال بسته شدن، من برای مردم باز کردم.
یک داوطلب دیگر که 28 ساله و دارای مدرک تحصیلی دوم راهنمایی بود (شهرام محرابی) با بر سر گذاشتن کلاه شاپو، شمایل فروهر بر گردن داشت و یک مثلث بر روی بینی اش خالکوبی کرده بود.

عبدالمجید سپیدکاسه فردی که همواره در انتخابات مختلف برای داوطلبی به ستاد انتخابات مراجعه می‌کند، گفت که

دیشب را تا صبح کنار خیابان خوابیدم. وی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خود را یک اصلاح‌طلب واقعی می‌دانم و مردم باید بدانند که جنگ ایران و عراق را من مدیریت کردم و طراح سدهای ایران هستم و راه مکه را پس از دو سال بسته شدن، من برای مردم باز کردم.


محسن یگانه‌فر یکی از داوطلبین دهمین دوره ریاست جمهوری که در ابتدا خود را لیسانس مدیریت صنعتی و پس از آن دکترای پزشکی و جراح داخلی معرفی کرد، وی ادامه داد: به کشورهای مختلفی سفر کرده‌ام و برج ایفل را در انگلستان از نزدیک دیده‌ام!

دلایل وبازتابهای ثبت نام  این نامزدها

نکته نگران کننده آن است که این افراد اگرچه از اکثریت دارای بینش سیاسی ومعمول جامعه ایران نیستند اما توسط رسانه های خارجی و تلویزیونهای خارجی شکار شده ومصاحبه اختصاصی با آنها ترتیب داده می شود.

اگرچه در میان این نامزدها افراد وطن دوست وعلاقه مندی وجود دارند که صرفا گمنام بوده و  از صلاحیت وکارامدی برخوردارند ، اما سایرین اکثرا افرادی فاقد بینش سیاسی حداقلی وحتی در برخی موارد سلامت روحی وروانی هستند که صرفا به دلیل دیده شدن ویا رساندن صدای خود به ستاد انتخابات کشور پا گذاشته اند.

برای مثال شبکه های الجزیره و العربیه که به هر حال رویکردهای ضد ایرانی دارند نهایت سوء استفاده را از این نامزدها بردند ومصاحبه های اختصاصی این شبکه ها با آنها بارها بالحن تمسخر آمیز مجریان پخش شد!

اگرچه در میان این نامزدها افراد وطن دوست وعلاقه مندی وجود دارند که صرفا گمنام بوده و  از صلاحیت وکارامدی برخوردارند ، اما سایرین اکثرا افرادی فاقد بینش سیاسی حداقلی وحتی در برخی موارد سلامت روحی وروانی هستند

 که صرفا به دلیل دیده شدن ویا رساندن صدای خود به ستاد انتخابات کشور پا گذاشته اند.

در واقع بسیاری از آنان می دانند با توجه به شرایط قانون اساسی شانسی برای احراز صلاحیت ندارند ،اما فقط تلالوء فلاشها،درخواست مصاحبه اختصاصی مطرح کردن خواسته های خود و ....بهترین دوران نامزدی آنها در انتخابات است!


ماجرا از اینجا آغاز می شود که با توجه به قوانین موجود صرفا سواد خواندن و نوشتن برای انجام ثبت نام کافی است.

در واقع بسیاری از آنان می دانند با توجه به شرایط قانون اساسی شانسی برای احراز صلاحیت ندارند ،اما فقط تلالوء فلاشها،درخواست مصاحبه اختصاصی مطرح کردن خواسته های خود و ....بهترین دوران نامزدی آنها در انتخابات است!
بررسی حقوقی این پدیده:

به موجب ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط ذیل باشند:


1- از رجال مذهبی ، سیاسی 2- ایرانی الاصل 3- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران 4- مدیر و مدبر 5- دارای حسن سابقه و امانت و تقوا 6- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور

اما احراز این صلاحیتهای کیفی وبنیادی توسط شورای نگهبان انجام شده و شرط ابتدایی برای ثبت نام وجود ندارد.متاسفانه بر مبنای قانون  فعلی انتخابات ریاست جمهوری آمده است هر فردی که سواد خواندن و نوشتن دارد می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند که این امر موجب افزایش آمار ثبت نام کنندگان می شود که بایستی برای جلوگیری از مشکل موجود، این قانون اصلاح گردد. باید توجه کرد که  ثبت نام متفاوت از تایید صلاحیت است.اما خود ثبت نام نیز باید از لحاظ شکلی سامانمند گردد. در افراد باید سابقه تصدی مناصبی نظیر ریاست جمهوری ،‌ وزراء ، رؤسای قوای مقننه یا قضاییه ، وکلاء پایه یک تا مدیران غیردولتی در سطح ملی را داشته باشند که البته شورای نگهبان معتقد است این قیود مانع از ثبت نام سایر افراد دارای صلاحیت برای ریاست جمهوری است و بنا بر این مغایر بند 9 اصل 3 قانون اساسی است و تبعیض ناروا محسوب می شود. لذا آنرا رد کرد.

نتیجه گیری:
قانون فعلی انتخابات به علت فضای غیر معمول بازی که برای ثبت نام پدید آورده  ،باعث نوعی ناهنجاری و وهن انتخابات شده است.پیشنهاد قبلی مجلس نیز از نگاه شورای نگهبان موجب ایجاد نوعی انحصار می گردد.اما می توان از تجربه سایر کشورها برای تعیین شرایط ثبت نام (متفاوت با احراز صلاحیت) استفاده کرد.در سایر کشورها مواردی مانند سن،مدرک تحصیلی،سالهای اقامت مداوم در کشور،عدم سابقه کیفری،سلامت روانی،عدم تابعیت دوگانه و ارائه سندی حاوی امضای تعاد قابل ملاحظه ای از واجدان شرایط رای دادن به نامزد،جهت اثبات پایگاه اجتماعی وی(این عدد متناسب با جمعیت کشور تعیین می گردد) جز شروط اولیه ثبت نام هستند. با توجه به این سازوکار هم از انحصار در ثبت نام وعدم چرخش نخبگان جلوگیری شده وهم از وهن انتخابات اجتناب می شود.

سید حسین زرهانی

گروه جامعه وسیاست

دسته ها :

آیت الله مکارم: ساخت فیلم الاسباط حرام است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در یادداشتی، تهیه و ساخت فیلم الاسباط از سوی کارگردان کویتی را حرام و مخالف مصالح اسلام دانست.

به گزارش ایرنا، چندی پیش خبری درخصوص تولید یک سریال تلویزیونی در کویت منتشر شد که موجب موضع گیری حجت الاسلام و المسلمین "محمد باقر مهری" نماینده شیعیان کویت شد.

آیت الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان در پاسخ به یکاستفتاء ، مرقوم کرد:

باسمه تعالی
"به طوری که آگاهان می گویند این سریال ضد شیعی است و هدف آن بی گناه جلوه دادن معاویه و یزید است که بر خلاف تمام مدارک تاریخی و مخالف اجماع علمای شیعه است و بعید نیست که هدف از آن ایجاد اختلاف بین شیعه و اهل سنت و درگیری میان آنها و بهره برداری دشمنان اسلام باشد، بنابر این تهیه چنین سریالی حرام و مخالف مصالح اسلام و از هر نظر محکوم است."
"ناصر مکارم شیرازی"

بنابر گزارش ایرنا، در این سریال تلویزیونی، هنرپیشگان عرب برای نخستین بار نقش نوادگان پیامبر (ص) امام حسن(ع ) وامام حسین(ع) را بازی خواهند کرد. همچنین نقش هایی برای معاویه و یزید در این سریال طراحی شده است.

محمد العنزی، تولیده کننده کویتی این سریال هدف از این کار تاریخی هنری را "براساس اصل فرض حسن نیت میان صحابه و وجود توطئه یهود در ورای اختلافات آنان" عنوان کرده است این درحالی است که چهره پردازی ائمه معصومین (ع) از نظر مراجع عظام تقلید حرام است.

سامر المصری هنرپیشه سوری نقش امام حسین(ع) را بازی خواهد کرد، پییر داغر ومحمود سعید ( در نقش ابو هریره) از لبنان، احمد راتب از مصر، فیصل العمیری از کویت، فتحی الهداوی از تونس، خالد القیش (درنقش یزید)، دیگر بازیگران این سریال هستند.

فیلمنامه این سریال را محمد الیساری نوشته است وکارگردانی آن را عبد الباری ابو الخیر برعهده دارد.

سه میلیون دلار برای این کار در نظر گرفته شده و برای فیلمبرداری از دوربین هایی سینمایی استفاده خواهد شد. این سریال را ناصر جلیلی صحنه پردازی کرده است و قرار است در ماه رمضان آینده به نمایش گذاشته شود .

دسته ها :

یک داوطلب: کابینه یوزارسیف را تشکیل می‌دهم

یک داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دهم که شغل خود را قالیبافی معرفی کرد، گفت:‌ قالیباف واقعی من هستم و اگر رئیس جمهور شوم کابینه یوزارسیف را تشکیل خواهم داد.

به گزارش فارس، حبیب رحمانی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دهم پس از ثبت نام و ارائه مدارک خود به ستاد انتخابات کشور با حضور در جمع خبرنگاران گفت:‌ من قالیباف واقعی هستم چون شغل من قالیبافی است و اگر رئیس جمهور شوم به هر خانواده 5 میلیون پول می‌دهم تا 15 ساله قسط‌های آن را پرداخت کنند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دهم که دارای یک زن و 6 فرزند است با اشاره به نحوه چینش کابینه خود تصریح کرد: اگر رئیس جمهور شوم سردار رحیم صفوی را وزیر دفاع، قالیباف را وزیر مسکن و شهرسازی، ناطق نوری را وزیر امور خارجه،‌مصطفی پورمحمدی را وزیر دادگستری، سید هادی خامنه‌ای را وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، سعیدی‌کیا وزیر راه و ترابری، حسین مرعشی وزیر اقتصاد و دارایی، زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی را وزیر فرهنگ و ارشاد، نفیسه فیاض بخش را وزیر بهداشت، صدیقی همسر شهید رجایی را وزیر آموزش و پرورش، مریم بهروزی را وزیر مخابرات، دباغ حدیده‌چی را وزیر نیرو، اعظم طالقانی وزیر کار، دانش جعفری وزیر بازرگانی، محسن هاشمی را وزیر صنایع و معادن، محمد خاتمی را رئیس سازمان گردشگری و خوشگذرانی و محسن رضایی را وزیر رفاه و تامین اجتماعی قرار می‌دهم.

حبیب رحمانی که دوره گذشته نیز در انتخابات ثبت نام کرده بود در خصوص رابطه با آمریکا گفت: اگر رئیس جمهور شوم هیچ کس حق ندارد به غیر از رهبری وارد این مسئله شود و ایشان تعیین می‌کنند که با آمریکا باید چکار کرد.
وی که به گفته خود انتخابات ریاست جمهوری نهم را پیش‌بینی‌ کرده بود در خصوص انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت: در دور اول احمدی‌نژاد و موسوی به دور دوم راه پیدا می‌کنند و آقای کروبی هرگز پیروز نخواهد شد و در دور دوم نیز بین موسوی و احمدی‌نژاد هر کس رای بیشتری بیاورد او انتخاب می‌شود.

این قالیباف در خصوص میزان رای خود اظهار داشت: من 4 میلیون رای در انتخابات دارم و بنزین را آزاد کرده تا بصورت پلکانی قیمتش افزایش پیدا کند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دهم در خصوص سپردن مسئولیت یکی از وزارتخانه‌ها به میرحسین موسوی نیز گفت: وقتی کسی کاندیدا شده است دیگر در شان او نیست که وزارتخانه‌ای به او بدهم و همین که همسر ایشان را در وزارت فرهنگ و ارشاد قرار داده‌ام کافی است.

وی افزود: برای تبلیغات خود از تلویزیون و روزنامه استفاده می‌کنم و یک وام نیز از محصولی وزیر کشور می‌گیرم، چون خیلی پولدار است و به خاطر این پول او را وزیر کشور می‌کنم.

رحیمی در پایان گفت:‌ به دلیل اینکه علی دایی الان بیکار است اگر رئیس جمهور شوم او را رئیس سازمان تربیت بدنی می‌کنم و در خصوص کاندیداتوری خود با یکی از دوستان قالیباف مذاکراتی داشته‌ام و اگر تایید و صلاحیت شوم کابینه یوزارسیف را تشکیل می‌دهم.

دسته ها :

دست و پا زدن آقازاده بی‌سواد و بدخط برای جذب مریدان پدر!
فرزند یکی از دراویش فرقه گنابادی که به دلیل ادامه ندادن تحصیل، دانش کمی دارد و به همین دلیل، فوق‌العاده بدخط است، با استفاده از یک کتاب قدیمی، تلاش کرده است خود را به عنوان خطاط و محقق جا بزند.
فرزند یکی از دراویش فرقه گنابادی که چند سال پیش فوت شده، به شگرد جالبی برای جذب مریدان پدرش متوسل شده است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، سیدجمال. ج، فرزند یکی از دراویش فرقه گنابادی که به دلیل ادامه ندادن تحصیل، دانش کمی دارد و به همین دلیل، فوق‌العاده بدخط است، با استفاده از یک کتاب قدیمی، تلاش کرده است خود را به عنوان خطاط و محقق جا بزند.

این آقازاده، کتاب شعر قدیمی را که با خط خوش چاپ شده بود، با دستگاه کپی تکثیر کرده و سپس بدون اشاره به این که پدر وی شش سال پیش فوت شده، پدر خود را به عنوان شاعر و خود را به عنوان تنظیم‌ کننده معرفی نموده و برای آن که از افشای ماجرا جلوگیری کند، به جای چاپ کتاب، آن را با دستگاه کپی تکثیر و بدون شناسنامه استاندارد، کتاب‌ها را در میان دراویش این فرقه، آن هم در تیراژ وسیع توزیع کرده است.

گفته می‌شود، پس از پخش کتاب، به دلیل سادگی افراد فرقه، آنها از این که تاکنون این آقازاده را کم‌سواد می‌دانستند، اظهار پشیمانی کرده‌اند و حلقه مدیران وی پررونق‌‌تر شده است. این آقازاده نیز که از این شگرد ابتکاری نتیجه مثبت گرفته است، می‌خواهد با کپی کردن کتب قدیمی دیگر و درج نام خود روی آنها، آثار مکتوبش را افزایش دهد.

دسته ها :
X