معرفی وبلاگ
نویسنده: پاکروان فر
صفحه ها
دسته
همسفران
دار القرآن
قران
قرآن

آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 51199
تعداد نوشته ها : 134
تعداد نظرات : 8
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
تاثير رنگ‌هاي گرم در شادابي و يادگيري دانش آموزان      

يك روانشناس با اشاره به اين كه رنگ‌ها تاثيرات بسياري بر اندام‌هاي حسي افراد و به ويژه كودكان دارند، تاكيد كرد: رنگ‌ها روي قوه ادراك دانش آموزان اثر گذار هستند.

دكتر مصطفي تبريزي در اين گفت وگو با بيان اين كه نخستين مرحله يادگيري، دريافت داده‌هاي محيطي توسط گيرنده‌هاي حسي است، تاكيد كرد: تنوع رنگ موجب افزايش داده‌هاي انتقال يافته به مغز مي‌شود و در نتيجه قدرت ادراك مغز افزايش مي‌يابد.

وي با تقسيم رنگ‌ها به دو گروه سرد و گرم، افزايش جنب و جوش، شادابي و سرزندگي، دعوت به حركت و افزايش قدرت يادگيري را از ويژگي‌هاي رنگ‌هاي گرم برشمرد و افزود: در مقابل، رنگ‌هاي سرد باعث احساس تمايل به سكون و آرامش مي‌شود و دانش آموزان را از تحرك باز مي‌دارد و به خيال بافي و در خود فرو رفتن دعوت مي‌كند.

دكتر تبريزي با تاكيد بر اينكه تنوع رنگي در لباس نقش مهمي در يادگيري دانش آموزان دارد، اظهار كرد: با توجه به اين كه مقررات موجود، امكان استفاده از لباسهاي متنوع را فراهم نمي‌كند، توصيه مي‌شود در لباس فرم دانش آموزان از تركيب رنگ گرم و سرد استفاده شود.

وي ادامه داد: تركيب نارنجي با سرمه‌اي، خاكستري با صورتي و ديگر رنگ‌هاي گرم و سرد كه در كنتراست با يكديگر هستند مي‌تواند براي لباس دانش آموزان مناسب باشد.

اين روانشناس با اشاره به اين كه در روايات اسلامي نيز رنگ‌هاي تيره مكروه هستند، افزود: استفاده از اين رنگ‌ها بدون تركيب با رنگ روشن در لباس دانش آموزان به خصوص دانش آموزان دوران ابتدايي اثرات مخربي در يادگيري و نيز شادابي آنان دارد.

وي با اشاره به اين كه به نظر مي‌رسد روانشناسي رنگ‌ها در كيف و كفش و وسايل دانش آموزان بيشتر مراعات شده است،‌تاكيد كرد: چون دانش آموزان در مواجهه با يكديگر در ساعات تفريح و كلاس درس، لباس فرم مدرسه را بيش از هر چيز ديگري مشاهده مي‌كنند، لازم است طراحي رنگ لباس فرم نيز بر اساس معيارهاي روانشناسي رنگ صورت گيرد.

منبع: سرويس بهداشت و درمان ايسنا


دسته ها :
X