معرفی وبلاگ
نویسنده: پاکروان فر
صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 63956
تعداد نوشته ها : 129
تعداد نظرات : 8
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

وزیر اقتصاد خبر داد:
خزانه 220 میلیارد تومان مخابرات را مسترد کرد
خبرگزاری فارس: وزیر اقتصاد از بازگشت 220 میلیارد تومان اضافه برداشت خزانه به حساب شرکت مخابرات و مغایرت مصوبه اخیر مجلس در خصوص طرح بیمه کارگزاران روستایی مخابرات با برخی مفاد قانونی خبر داد.
-------------------------------
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شمس الدین حسینی در حاشیه مراسم معارفه بانک تجارت در مواجه با سئوالات و گلایه های سهامداران حقیقی قرار گرفت اما به سوالات چند سهامدار با صبر و حوصله پاسخ داد.

*من در مورد مخابرات مسئول هستم

وی در برابر یکی از سهامداران حقیقی که عنوان کرد بلوک مدیریت مخابرات قرار بود اواخر اردیبهشت عرضه شود اما به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی زمان این اقدام مشخص نیست، پاسخ داد: من در مورد مخابرات مسئول هستم اما در سال گذشته به دلیل وضعیت جهانی و شرایط بورس ایران از عرضه‌های بزرگ جلوگیری کردیم به همین دلیل سال گذشته به جز عرضه 5 درصد سهام بانک ملت در اوایل اسفند، هیچ سهام عمده دیگری در بورس واگذار نشد.
وزیر اقتصاد ادامه داد: عرضه سهام در سال گذشته مانند انداختن تیر در تاریکی بود و اگر در آن شرایط عرضه‌های دولتی انجام می شد امکان اداره و کنترل بازار وجود نداشت.

*مصوبه مجلس با برخی مفاد قانونی در تغایر است

حسینی در برابر گلایه یکی از دیگر سهامداران در خصوص مصوبه اخیر مجلس در خصوص طرح بیمه کارگزاران روستایی مخابرات گفت: همه ما در کشور ملزم به اجرای اصل 44 هستیم. اجازه بدهید و آرامش خود را حفظ کنید چرا که در شرایط مصوبه مجلس هنوز قانون و ابلاغ نشده است.
وی افزود: معتقدم که مصوبه مجلس با برخی مفاد قانونی در تغایر است .به همین علت با کمک مجلس و سایر نهادها تلاش می‌کنیم به سهامداران مخابرات لطمه‌ای وارد نشود.
رئیس شورای عالی بورس با بیان اینکه اگر مصوبه مجلس تبدیل به قانون شود باید اجرایی شود خاطرنشان کرد: بحث اصلی این است که باید روشن کنیم بعد از واگذاری شرکت ها ، مصوبات مجلس و دولت باید حقوق سهامداران را رعایت کنند که این موضوع در دولت به تصویب رسیده است.

*خزانه 220 میلیارد تومان مخابرات را بازگرداند

حسینی به هنگام خروج از محل جلسه در مواجه با گلایه یکی دیگر از سهامداران در خصوص مشکلات مخابرات توضیح داد: شرکت مخابرات چون در گذشته دولتی بوده طبق قانون باید سود و مالیات را به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌کرد. اما وقتی که وارد بازار سرمایه شد بخشی از سهام آن متعلق به مردم و بخش دیگر هم در اختیار دولت قرار گرفت.
وی افزود: با این اوصاف آیا دولت می‌تواند سهم مردم از سود مخابرات را برداشت کند و یا مردم می‌توانند سود دولت را بردارند؟ خیر.
حسینی با اشاره به مصوبه و قانون سال گذشته هیأت وزیران تأکید کرد: با این اوصاف و بر اساس این قانون قاعده قانون تجارت مبنی بر تقسیم سود به نسبت سهام باید رعایت شود . لذا آن بخش از سود مخابرات که مازاد بر سهم دولت و متعلق به سهامداران بود اما به حساب و خزانه واریز شده بود به شرکت مخابرات بازگردانده شد.
وی در برابر این مطلب فارس که تا هفته گذشته چنین اتفاقی رخ نداده تأکید کرد: این اتفاق رخ داد و خزانه اضافه برداشت مخابرات را اخیرا مسترد کرده است.
به گزارش فارس، خزانه دولت در اوایل سال جاری حدود 220 میلیارد تومان از حساب مخابرات بابت سود 40 درصدی ابزاری از زیر مجموعه‌های مخابرات برداشت کرده بود که به گفته وزیر اقتصاد این اضافه برداشت به شرکت مخابرات مسترد شده است.

X