معرفی وبلاگ
نویسنده: پاکروان فر
صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 66928
تعداد نوشته ها : 129
تعداد نظرات : 8
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

نتیجه جدیدترین نظرسنجی‌‌ انتخاباتی

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در 30 مرکز استان نشان می‌دهد محمود احمدی نژاد همچنان بیش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص داده و آرای دیگر نامزدها هم طی 3 هفته تقریبا هیچ رشدی نداشته است.

الف نوشت؛ این نظرسنجی که 20 اردیبهشت و در میان 15هزار نفر انجام گرفته نشان می‌دهد 5/57درصد پرسش شوندگان حتماً در انتخابات شرکت می‌کنند که به نسبت نظرسنجی 6 اردیبهشت 3 دهم درصد رشد داشته است.
همچنین در پاسخ به این پرسش که "به چه کسی رای خواهید داد " 5/54درصد احمدی نژاد، 22درصد موسوی، 2/3درصد کروبی و 2 درصد هم رضایی را به عنوان نامزد خود معرفی کرده‌اند.

این آمار در نظرسنجی 6 اردیبهشت چنین بوده است: احمدی نژاد 6/53درصد، موسوی 9/21درصد، کروبی 8/3درصد و رضایی 7/1درصد.

با مقایسه دو نظرسنجی معلوم می‌شود آرای احمدی نژاد 9/0درصد، موسوی 1/0و رضایی 3/0درصد رشد داشته اما آرای کروبی 6/0 درصد کاهش داشته است.

دسته ها : سیاسی

بازتاب رحلت آیت‌الله‌ بهجت در عربستان

شیعیان عربستان سعودی با صدور بیانیه‌های مختلفی درگذشت حضرت آیت الله العظمی شیخ محمدتقی بهجت فومنی، مرجع تقلید عالیقدر جهان تشیع، غم و اندوه خود را به مناسبت این مصیبت وارده اعلام کردند.


به گزارش شیعه آنلاین، شیخ حسن صفار، از چهره های سرشناس شیعیان عربستان سعودی با صدور بیانیه رسمی درگذشت حضرت آیت الله العظمی محمدتقی بهجت را به مراجع تقلید، علمای، فرزندان ایشان، حوزه های علمیه قم مقدس و نجف اشرف و نیز تمام مؤمنان تسلیت گفت.

دفتر حجةالإسلام و المسلمین شیخ عبدالله احمد یوسف" از دیگر علمای شیعیان عربستان سعودی در شهر قطیف نیز با صدور بیانیه‌ای رسمی این مصیبت وارده را به امام زمان(عج)، مراجع تقلید، علما، خانواده بزرگوارشان و تمام مقلدین ایشان و مؤمنین تسلیت گفت.

به همین مناسبت حجةالإسلام و المسلمین شیخ "عبدالمحسن نمر" از دیگر چهره‌های سرشناس شیعیان عربستان پس از نماز مغرب و عشای شب گذشته طی یک سخنرانی، درگذشت این مرجع تقلید بزرگوار را به همگان تسلیت گفته و دقایقی را در مورد زندگی پربار این فقید فرزانه به سخن پرداخت.

از سوی دیگر علامه "سید حسن نمر" دیگر چهره سرشناس شیعیان سعودی نیز با صدور بیانیه ای جداگانه این مصیبت وارده را به همگان تسلیت گفت.

به همین مناسبت "هیئت اهل بیت(ع)" در شهر قطیف اعلام کرد که دوشنبه شب مجلس ختمی به مناسبت درگذشت حضرت آیت الله العظمی بهجت برگزار خواهد کرد.

حوزه علمیه "دار العلم" در شهر قطیف نیز به مناسبت رحلت این مرجع تقلید بزرگوار، بیانیه ای صادر کرده و در آن به تمام شیعیان تسلیت گفته است.

گفتنی است دیگر چهره های سرشناس عربستان سعودی و نیز مؤسسات دینی و غیره نیز با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای این مصیبت را تسلیت گفتند.

مشکلی به نام انتخاب بانوی اول دربار!
در خبرها آمده بود که «نومبو میلیلیو ناتولی»، «سیزا کلی کومالو» و «سوبیکا مابهیجا» در یک رقابت خاموش، در حال خیزش به سمت پست ملکه آفریقای جنوبی هستند.
سرویس بین‌الملل تابناک ـ با انتخاب رئیس‌‌جمهور جدید آفریقای جنوبی، این کشور با چالش جدیدی با موضوع انتخاب ملکه روبه‌رو شده است.

جریان از این قرار است که با پیروزی «جاکوب زوما» 67 ساله در انتخابات ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی که دارای سه زن است، انتخاب بانوی اول کاخ ریاست‌جمهوری با مشکل روبه‌رو شده است، چراکه کاخ ریاست‌جمهوری نمی‌تواند همزمان پذیرای سه ملکه باشد.

در خبرها آمده بود که «نومبو میلیلیو ناتولی»، «سیزا کلی کومالو» و «سوبیکا مابهیجا» در یک رقابت خاموش، در حال خیزش به سمت پست ملکه آفریقای جنوبی هستند.

گفتنی است، در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، بزرگترین زن جاکوب زوما، وی را تا تریبون تحلیف همراهی کرد و دو زن دیگر با لبخند از راه دو، از این حرکت شوهرشان استقبال کردند!

دسته ها : سیاسی - سرگرمی
بازی اینترنتی درباره شکست سیاست‌های اقتصادی غرب (مطالب عمومی)

بازی اینترنتی درباره شکست سیاست‌های اقتصادی غرب
بازی رایانه ای درباره شکست سیاست های نجات اقتصادی غرب ساخته شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار در حالی که باراک اوباما تلاش می کند از طرح نجات اقتصادی خود دفاع کند اما بحث های فراوانی در اینترنت درباره این طرح ها مطرح شده است.
با اینکه اوباما می خواهد خود را درباره موفقیت این طرح ها مطمئن نشان دهد اما افکار عمومی همچنان در شک واریز مبالغ هنگفت شرکت آ ای گ AIG به کارکنانش به سر می برد به طوری که در این باره یک بازی اینترنتی برای نشان دادن شکست سیاست های نجات اقتصادی غرب که مبتنی بر تزریق پول به بازار است ساخته شده است.
در این بازی کاربران اینترنت می توانند ساختمان شرکت آ ای گ را با گوجه فرنگی هدف قرار دهند.
با این حال هنوز امیداوریهایی به اوباما وجود دارد تا اقتصاد ویران شده امریکا در دوران بوش را سر و سامان دهد
دسته ها : سیاسی

اقدام بی سابقه ترکیه در اثبات حقانیت مردم فلسطین:
آرشیو ثبت اسناد و املاک ترکیه در اختیار فلسطینی ها
فلسطین در گذشته بخشی از سرزمین امپراتوری عثمانی بود که پس از جنگ جهانی اول تحت قیمومیت انگلستان قرار گرفت. بدیهی است اسناد مالکیت زمین های این کشور در ترکیه کنونی نگهداری می شود که تاکنون و به دلیل همکاری های گسترده سیاسی و نظامی ترکیه و اسرائیل این اسناد در اختیار فلسطینی ها قرار داده نشده است.
رویس بین الملل "تابناک"ـ به گزارش جنبش جهانی همبستگی، پس از سردی اخیر روابط بین ترکیه و رژیم صهیونیستی، ترکیه برای اثبات حقوقی ادعاهای سرزمینی فلسطینی ها علیه اسرائیلی ها درهای آرشیو ثبت اسناد و املاک خود را به روی فلسطینیان گشوده است.

 بر اساس این تصمیم، فلسطینی ها می توانند با استفاده از آرشیو امپراتوری عثمانی سابق، جعلی بودن اسناد مالکیت ساکنان صهیونیست سرزمین های فلسطینی را اثبات کنند. بر اساس این گزارش، وکلای فلسطینی این اسناد را در دادگاهی در اسرائیل ارائه داده و انتظار دارند بر این اساس 500 نفر از ساکنان صهیونیست مستقر در  زمین های شیخ جره را بیرون کنند.

گفتنی است فلسطین در گذشته بخشی از سرزمین امپراتوری عثمانی بود که پس از جنگ جهانی اول تحت قیمومیت انگلستان قرار گرفت. بدیهی است اسناد مالکیت زمین های این کشور در ترکیه کنونی نگهداری می شود که تاکنون و به دلیل همکاری های گسترده سیاسی و نظامی ترکیه و اسرائیل این اسناد در اختیار فلسطینی ها قرار داده نشده است، اما پس از حمله رژیم صهیونیستی به غزه و انتقاد ترکیه به تجاوز نظامی این رژیم، ترکیه آرشیو خود را در اختیار وکلای فلسطینی ها قرار داده تا آنان بتوانند دعاوی حقوقی خود علیه صهیونیستها را با شواهد معتبر در دادگاه ها اثبات کنند.الکیت ساکنان صهیونیست سرزمین های فلسطینی را اثبات کنند. بر اساس این گزارش، وکلای فلسطینی این اسناد را در دادگاهی در اسرائیل ارائه داده و انتظار دارند بر این اساس 500 نفر از ساکنان صهیونیست مستقر در  زمین های شیخ جره را بیرون کنند.

گفتنی است فلسطین در گذشته بخشی از سرزمین امپراتوری عثمانی بود که پس از جنگ جهانی اول تحت قیمومیت انگلستان قرار گرفت. بدیهی است اسناد مالکیت زمین های این کشور در ترکیه کنونی نگهداری می شود که تاکنون و به دلیل همکاری های گسترده سیاسی و نظامی ترکیه و اسرائیل این اسناد در اختیار فلسطینی ها قرار داده نشده است، اما پس از حمله رژیم صهیونیستی به غزه و انتقاد ترکیه به تجاوز نظامی این رژیم، ترکیه آرشیو خود را در اختیار وکلای فلسطینی ها قرار داده تا آنان بتوانند دعاوی حقوقی خود علیه صهیونیستها را با شواهد معتبر در دادگاه ها اثبات کنند.

دسته ها : سیاسی

اردوغان به پرز: شما کشتار را خوب بلد هستید
اردوغان پس از گفتن این سخن با اعتراض به مجری برنامه گفت: به من اجازه صحبت نمی دهید، داووس برای من تمام شد و من دیگر به داووس نمی آیم.

رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در همایشی در باره غزه که در داووس برگزار شد؛ در حالیکه خطاب به شیمون پرز می گفت شما کشتار را خوب بلد هستید، از سالن مرکز همایش خارج شد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر ترکیه در پی اعتراض پرز و سخنان وی در مورد فاجعه غزه خطاب به رییس رژیم صهیونیستی با عصبانیت؛ گفت: خیلی با صدای بلند حرف می زنید، شاید این ناشی از احساس جرمی است که مرتکب شده اید، اگر صحبت از کشتن باشد شما کشتار را خوب بلدید.
این نشست که برای بررسی مسایل غزه در حاشیه اجلاس داووس در سوئیس برگزار شده بود با اعتراض شدیدالحن نخست وزیر ترکیه و ترک کردن این جلسه از سوی وی خاتمه یافت.
اردوغان در این نشست خطاب به رییس رژیم صهیونیستی افزود: آنانی را که در قبال این ظلم (غزه) کف می زنند، محکوم می کنم، تشویق و کف زدن به قتل کودکان جرمی است که علیه انسانیت مرتکب می شوید.
در این نشست که به طور زنده از برخی شبکه های تلویزیونی ترکیه پخش می شد، اردوغان خطاب به پرز گفت:‌"ماده 6 تورات را فراموش نکنید، این ماده می گوید که نباید انسان ها را بکشید.
در این هنگام مجری برنامه با دست خود دایم به شانه اردوغان می زد و او را دعوت به سکوت می کرد.
اردوغان پس از گفتن این سخن با اعتراض به مجری برنامه گفت: به من اجازه صحبت نمی دهید، داووس برای من تمام شد و من دیگر به داووس نمی آیم.
نخست وزیر ترکیه پس از گفتن این حرف محل نشست را ترک کرد.

بر پایه این گزارش خبرنگاران که به دنبال اردوغان می دویدند، از او علت ترک جلسه را پرسیدند.
اردوغان در سخنان کوتاهی به آنان گفت: او (شیمون پرز) 25 دقیقه حرف زد اما من تنها 12 دقیقة صحبت کردم و این درحالی بود که دائم حرف های مرا قطع می کردند

دسته ها : سیاسی

اعتراض خوئینی‌ها و ابطحی به خاتمی درباره بیان "یا من یا موسوی" (اخبار سیاسی)
اعتراض خوئینی‌ها و ابطحی به خاتمی درباره بیان "یا من یا موسوی"

در حالی که گفته می شد خاتمی روز چهارشنبه دهم بهمن ماه کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری خود را اعلام می کند، وی بار دیگر ایناقدام را به تعویق انداخت.

با این حال، سایت نزدیک به حسن روحانی خبر داد خاتمی قصد داشته عدم کاندیداتوری خود را اعلام کند اما در جلسه یکشنبه شب مجمع روحانیون مبارز از وی خواسته شده است این اقدام را حداقل یک هفته به تأخیر بیندازد. در این جلسه همچنین به خاتمی درخصوص بیان "یا من می آیم یا موسوی" اعتراض شده است.

خاتمی اگرچه از ابتدا با توجه به روحیه ریسک گریزی خود و اطلاع از نظرسنجی های جسته و گریخته ای که حکایت از وضعیت نه چندان مناسب مقبولیت وی به ویژه با فاصله گرفتن از پایتخت داشت، به تردیدهایش که بعداً نام آنها را دغدغه گذاشت، افزوده شده بود اما به دلیل اینکه جریان تندروی اصلاح طلب که همه پتانسیل خاتمی را برای حیات سیاسی او تشکیل می دهند، معتقد است تنها در صورت حضور خاتمی است که می تواند از یک حذف کامل دموکراتیک بگریزد و عدم کاندیداتوری وی را به مثابه فرار از یک مسئولیت تاریخی می دانند، خاتمی هم تا چندی قبل نمی خواست با نیآمدنش دل آنها را برنجاند اما جدی شدن میرحسین موسوی کاملاً ماجرا را تغییر داده است.

با این حال، گویا خاتمی هم با چراغ سبز میرحسین موسوی برای کاندیداتوری جنس بهانه اش برای "نیآمدن" جور شده است و پس از آنکه نتوانست از دیدار با رهبر انقلاب به عنوان حربه ای برای اعلام عدم کاندیداتوری خود استفاده کند، حمایت از موسوی را پروژه ای کم هزینه تر برای کنار کشیدن می بیند.

در این میان، این موسوی است که هر چقدر جدی تر می شود، طعنه ها و کنایه های جریان دوم خردادی نیز علیه او بیشتر می شود. شاید اصل حرف همان باشد که مصطفی تاج زاده گفته بود: «آن روزها (سال 76 و 84) که به میرحسین نیاز داشتیم، نیامد، حالا که داریم به راضی شدن خاتمی نزدیک می شویم، قصد آمدن کرده. فقط می خواهد بازی ما را به هم بزند.»

این، یعنی اعلام کاندیداتوری موسوی اول دعوای جریان اصلاح طلب است. "میرحسین نه رأی دارد و نه با ما اشتراک حداکثری در دیدگاهها دارد." این نقل قول، این روزها، دهان به دهان در میان اصلاح طلبان می گردد و اگر ابطحی، موسوی را "هندوانه دربسته" می خواند، تاجرنیا درخصوص حمایت مشارکت و سازمان مجاهدین از موسوی ابراز تردید می کند، درایتی و عطریانفر می گویند نسل جدید در رابطه با موسوی ابهامات جدی دارد، سایر نیروهای جریان دوم خرداد نیز دلشان با نخست وزیر دوران جنگ چندان صاف نیست. اما شاید خود میرحسین هم چندان بی میل نباشد که نسبت به او بی میل باشند. موسوی در پیغام و پسغام هایی که برای سازمان مجاهدین فرستاده، تأکید کرده است که نیازی به حمایت آنان ندارد و حتی در صورتی که بخواهند خودشان را به او بچسبانند، اعلام برائت می کند.

تندروهای دوم خردادی اگرچه هرگز فکر نمی کردند که موسوی برای کاندیداتوری جدی شود و تنها می خواستند از ظرفیت وی برای حمایت از خاتمی استفاده کنند اما در حال حاضر گویا در این بازی به نوعی دور خورده اند و موضوع برعکس شده، به طوری که خاتمی برای عدم کاندیداتوری بهانه پیدا کرده و در ضمن اعلام کرده است که یا خود خواهد آمد یا موسوی. در پی همین نقل قول هم بوده است که در جلسه یکشنبه شب مجمع روحانیون مبارز، موسوی خوئینی ها و ابطحی بر او خرده گرفته اند که "چرا این مسئله را مطرح کرده ای، چون ممکن است در صورت عدم کاندیداتوری شما، گزینه بعدی ما موسوی نباشد."

گفته می شود آخر هفته موسوی و خاتمی برای نهایی کردن تصمیم خود با یکدیگر دیدار می کنند تا در دهه فجر به بازی فرسایشی اعلام کاندیداتوری پایان دهند. براساس آخرین ارزیابی های اصلاح طلبان، کشدار شدن پروژه خاتمی را خسته کننده و موجب تداعی مدل انتخاباتی "می آیم، نمی آیم" هاشمی رفسنجانی در انتخابات 84 که نتیجه آن شکست بود، می دانند.

دسته ها : سیاسی

مدیرباشگاه العهد لبنان:سربازان آیت الله خامنه ای هستیم (اخبار سیاسی)
مدیرباشگاه العهد لبنان:سربازان آیت الله خامنه ای هستیم

مدیر عامل باشگاه العهد لبنان گفت: قهرمانی و جام های خود را به شهداء و سید حسن نصرالله تقدیم می کنیم و خود را سربازان آیت الله خامنه ای می دانیم .

به گزارش ایرنا ،" محمد عاصی" روز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان اظهار داشت: عشق به امام حسین (ع ) باعث شد تا هم در عرصه جهاد و هم در عرصه ورزش احساس خستگی و ناامیدی به ما دست ندهد.

وی افزود: بسیاری از بازیکنان باشگاه ما که قهرمانان لبنان نیز هستند، همان نفراتی هستند که به هنگام تجاوز رژیم صهیونیستی سلاح برداشته و به جنگ این رژیم گرگ صفت رفتند.

مدیرعامل باشگاه العهد لبنان با اشاره به تاسیس این باشگاه در سال 1979میلادی گفت: این باشگاه ابتداء به صورت یک تیم مردمی فوتبال شکل گرفت اما در سال 1982 میلادی که با حمله اسرائیل به لبنان روبرو شدیم، در پی پیام امام خمینی(ره ) مبنی بر مبارزه با رژیم سفاک اشغالگر قدس ، سلاح برداشتیم و به جنگ این رژیم رفتیم.

وی افزود: در آن سال نیروی مقاومت حزب الله لبنان شکل گرفت و همه وظیفه خود را در جهاد می دانستیم.

عاصی ادامه داد: ما آن زمان جوان بودیم و با رها کردن فوتبال با عشق به فرمان امام خمینی (ره)، لبیک گفتیم و به جنگ با اسرائیل شتافتیم.

وی گفت: مدتی پس از تشکیل حزب الله لبنان، این فکر به ذهن همه خطور کرد که حزب الله وظیفه خود را صرفا در جهاد مسلحانه نداند و در عرصه های فرهنگی ورزشی نیز به مردم لبنان کمک کند لذا باشگاه العهد با حمایت حزب الله شکل گرفت.

در این دیدار مدیرعامل باشگاه سپاهان نیز فعالیت های این باشگاه را برای هیات لبنانی تشریح کرد و اظهار داشت: این باشگاه آمادگی آن را دارد تا تجربیات خود را به باشگاه العهد لبنان منتقل کند.

"محمدرضا ساکت" با اشاره به عقد خواهر خواندگی این باشگاه با باشگاه العهد لبنان که عصر امروز انجام خواهد شد ، افزود: پیش از این نیز با برخی از باشگاههای کشورهای منطقه ، عقد خواهرخواندگی منعقد کرده ایم اما در کنار عقد خواهرخواندگی با باشگاه العهد ، یک عقد اخوت نیز داریم.

وی افزود: باشگاه سپاهان اصفهان این آمادگی را دارد تا برای باشگاه العهد لبنان دوره های آموزشی ورزش حرفه ای برگزار کند.

مدیرعامل باشگاه فولادمبارکه سپاهان با تبریک پیروزیهای حزب الله لبنان به رهبری "سیدحسن نصرالله" گفت: کارکنان این باشگاه برای موفقیت های حزب الله لبنان به رهبری سیدحسن نصرالله دعا می کنند.

"محمد عاصی " مدیرعامل باشگاه العهد لبنان به همراه اعضای هیات مدیره این باشگاه عصر روز گذشته وارد اصفهان شد و مورد استقبال مسوولان باشگاه فولاد مبارکه سپاهان قرار گرفت.

"عاصی" به دعوت باشگاه فولاد مبارکه سپاهان و به منظور انعقاد عقد خواهرخواندگی با این باشگاه به اصفهان سفر کرده است.

دسته ها : سیاسی

جراید عراق: تحویل منافقین به ایران

برخی روزنامه های صبح شنبه چاپ بغداد، نوشتند که "موفق الربیعی" مشاور امنیت ملی عراق در تهران، گفته است که دولت عراق گروهی از منافقین را که مرتکب جنایت شده اند، تحویل ایران خواهد داد.

این خبر که در صفحه اول روزنامه الصباح الجدیده و با تیتر درشت به چاپ رسیده، به نقل از خبرگزاری فرانسه است.

با این حال روزنامه الشرق الاوسط همین خبر را بدون ذکر منبع از قول موفق الربیعی در کنفرانس خبری مشترک با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان آورده است.

"الشرق الاوسط" با عنوان "به زودی اردوگاه اشرف به دست فراموشی سپرده می شود" نوشته است: "موفق الربیعی " مشاور عالی امنیت ملی عراق از تصمیم عراق برای تحویل دادن تعدادی از عناصر گروهک "مجاهدین خلق " به جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

این روزنامه در ادامه به نقل از "هادی العامری " رییس کمیسیون امنیت و دفاع عراق آورده است که بر اساس قانون اساسی، حضور گروه های تروریستی یا گروه هایی که با کشورهای همجوار عراق خصومت دارند و از عراق به عنوان پایگاهی برای تعرض به این کشورها بهره می برند در اراضی این کشور ممنوع است و دولت عراق نیز در این راستا تصمیمی مبنی بر اخراج آنها از عراق گرفته است.

روزنامه مستقل "الصباح الجدید" با اشاره به دیدار اخیر موفق الربیعی با "سعید جلیلی" دبیر کل امنیت ملی ایران نوشته است: الربیعی گفته است که عناصری از مجاهدین خلق که مرتکب جنایت علیه مردم عراق شده اند به دادگاه عراقی احاله و آنهایی که علیه مردم ایران مرتکب جنایت شده اند به دادگاه ایران تحویل داده می شوند.

"المشرق" دیگر روزنامه مستقل عراقی نیز این عنوان را برای صفحه اول خود برگزیده است که "عراق نسبت به بستن اردوگاه اشرف تعهد داد."

وی به نقل از الربیعی مشاور عالی امنیت ملی عراق آورده است که دولت عراق مصمم است اردوگاه اشرف را که از 1986 به مقر منافقین تبدیل شده است، ببندد.

دسته ها : سیاسی

عربستان به تبعیض‌ علیه شیعیان اعتراف‌ کرد

مسئولان عربستان سعودی دیروز پنجم بهمن‌ماه پس از انتشار گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، برای نخستین بار به نقض حقوق بشر و ایجاد محدودیت‌های مذهبی و تبعیض‌ علیه شیعیان اعتراف کردند.

به گزارش ایکنا به نقل از شبکه خبری«راصد»، مسئولان عربستان دیروز پس از انتشار گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر تبعیض‌ علیه شیعیان و نقض آزاد‌ی‌های اجتماعی در جامعه این کشور، در پیامی به این کمیته اعلام‌ کردند: دولت عربستان تمام توان خود را برای بهبود تدریجی وضع حقوق بشر و آزادی‌های اجتماعی به کار خواهد گرفت.

در پیام مسئولان عربستان آمده است: تغییر برخی سنت‌های قدیمی عربستان نیازمند اقدام و رفتار ویژه‌‌ است و وفق‌دادن نظام قبیله‌ای و سنتی برخی مناطق عربستان با شرایط جدید نیازمند زمان است.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز پنجم بهمن‌ماه با انتشار گزارشی در شهر ژنو سوئیس، عربستان سعودی را به تبعیض ‌علیه شیعیان و نقض حقوق زنان و کارگران خارجی متهم کرد.

در این گزارش به ممانعت از برپایی مناسبت‌های دینی شیعیان، بازداشت گسترده شهروندان شیعه به بهانه برپایی شعائر دینی و نقض حقوق اجتماعی زنان در جامعه عربستان اشاره شده و آمده است: عربستان سعودی از نظر نقض آزادی‌های اجتماعی و شهروندی، بدترین کشور در جهان است.

همچنین، تحلیلگران عربستان معتقدند: کشور عربستان را دو جریان رهبری می‌کنند که شامل جریان لیبرال به رهبری «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و جریان تندرو توسط رهبران سنی وهابی است.

نشست کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد با 192 کشور عضو، 18 بهمن‌ماه سال‌جاری برای بررسی وضع حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود.

دسته ها : سیاسی
X